English Française Deutsch Slovenskı Českı Polski
transparent

PRZEGLĄD BRANŻY DOLLARSTORES

Sklepy typu Dollar lub Variety są małymi lub średnimi sklepami detalicznymi które oferują  w sprzedaży szeroką gamę towarów, w tym niedrogie artykuły gospodarstwa domowego, przybory do gotowania, małe narzędzia, produkty higieny osobistej, kosmetyki, zaopatrzenie i przybory do kuchni, produkty do organizacji przestrzeni, małe przybory biurowe, świąteczne dekoracje, przybory elektroniczne, przybory ogrodnicze, artykuły do dekoracji wnętrz, nowości, zabawki, gadżety, gry, produkty podarunkowe, artykuły dla zwierzątek domowych, książki, małe urządzenia elektroniczne, taśmy, wyroby papiernicze, niektóre produkty żywnościowe, napoje i produkty używane w motoryzacji.

Część towarów są sprzedawane z pewną jednakową bardzo niską ceną (na przykład: $1.00), podczas gdy inne produkty oferowane są po znacznie niższej cenie w porównaniu do cen u popularnych dużych detalistów i supermarketach. Istnieją głównie trzy powody dla których Dollar i Variety sklepy są w stanie sprzedawać towary z takimi niskimi cenami:

  • Produkty mają bardzo zbliżone właściwości do orginału lub posiadają własne firmowe naklejki, często specjalnie produkowane dla takich właśnie sklepów gdzie użyte są nieco tańsze składniki i procesy produkcyjne niż dla produktów przeznaczonych na rynek masowy.
  • Produkty zostały wytworzone w innych krajach, gdzie koszty pracy są niskie, a następnie zostały wysłane do kraju docelowego dla dystrybucji i sprzedaży z dużo mniejszą marżą aniżeli podobne produkty oferowane przez innych sprzedawców na masowym rynku detalicznym.
  • Produkty zostały zakupione z innych sieci dużych sklepów detalicznych (supermarketów), bezpośredniego importera lub dystrybutora jako produkt końcowej produkcji z bardzo niskimi promocyjnymi cenami i sprzedawane z niższą marżą.

Sklepy typu Dollar w USA i Kanadzie

Twórcą koncepcji sklepu typu Dollar prawdopodobnie jest sklep Woolworth, który rozpoczął swoją pierwszą działalność w 1878 roku w Watertown w stanie Nowy Jork. Sklepy te początkowo oferowały towary w cenie tylko pięciu i dziesięciu centów, choć później pod koniec 19-tego wieku ceny towarów zostaly urozmaicone i podwyższone. Z powodu postępującej inflacji sklepy nie były już w stanie sprzedawać towarów za pięć lub dziesięć centów i z tego powodu zaczęły być nazywane sklepami Variety lub bardziej potocznie sklepami Dollar. Przy uwzględnieniu inflacji pięć centów ($0.05) w 1913 roku jest odpowiednikiem $1.30 w 2015 roku.

Branża handlu detalicznego ze sklepami typu Dollar w USA i Kanadzie posiada około 45,000 punktów sprzedaży detalicznej których razem roczne obroty przekraczają $80 milliardów USD. Przeciętny roczny przychód sklep typu Dollar wynosi około $1.5 do $2.0 mln dolarów rocznie. Największe tego typu sieci sklepów handlu detalicznego w USA to głównie Dollar General, Family Dollar, Dollar Tree, 99 Cents Only, Deal$ a w Kanadzie to Buck or Two, Dollarama, Everything for a Dollar Store, Great Canadian Dollar Store, Dollar Giant oraz Your Dollar Store with More.

Aby zobaczyć zdjęcia typowych sklepów typu Dollar w USA i w Kanadzie kliknij na następujący link: Dollar Sklepy_w USA i Kanadzie

Klienci Sklepów typu Dollar

Główna grupa konsumentów sklepów typu Dollar składa sie z gospodarstw domowych / rodzin z niskimi i średnimi dochodami, którzy mieszkają w małych miastach, na terenach wiejskich oraz w dużych ośrodkach aglomeracji miejskiej. Jakkolwiek niektórzy ludzie mogą kojarzyć sklepy typu Dollar i Variety z obszarami o niskich i średnich dochodach, jednak to porównanie nie musi  być zawsze prawdziwe. Dla przykładu, miasto Atherton w stanie Kalifornia posiada sklep typu Dollar który funkcjonuje w granicach miasta, mimo że średni dochód gospodarstw domowych w tym mieście przekracza ponad $200,000 dolarów rocznie. Sieć sklepów 99 Cents Only może sie poszczycić tym, że ich najbardziej popularny sklep jest w słynnym z mieszkających tam gwiazd filmowych miasteczku Beverly Hills w sąsiedztwie Hollywood i Los Angeles w stanie Kalifornia, gdzie przeważająca większość mieszkańców posiada bardzo wysokie dochody. Ten szczególny sklep sprzedaje rocznie towarów za ponad $10 mln USD rocznie, podczas gdy średnia sprzedaży sklepu 99 Cents Only jest około $4 milionow USD rocznie. To obrazuje jak powszechna i duża jest popularność sklepów typu Dollar, ich klientów demograficzny zakres oraz możliwości rozszerzenia oferty detalicznej do grup konsumenckich z wyższymi dochodami.

Krajobraz Gospodarczy

Spowolnienia gospodarcze są szczególnym dobrodziejstwem dla sklepów typu Dollar które w latach 2008 - 2014 roku przyczyniły się do dość dużego wzrostu wydatków konsumpcyjnych, w tym wydatków wśród kupujących z wysokimi i średnimi dochodami. W 2012 - 2015 roku, 80% amerykańskich gospodarstw domowych odwiedziło i dokonało zakupów w sklepach typu Dollar, a ich liczba stopniowo rośnie. Podczas gdy najwiecej wizyt i zakupów w większości sklepach typu Dollar dokonują konsumenci z niskimi i średnimi dochodami  to klienci z wyższymi dochodami są najszybciej rozwijającym się segmentem konsumentów w w/w sklepach, co przekłada się na nowe możliwości otwierania sklepów Dollar na obszarach dużych aglomeracji miejskich  gdzie bardziej przeważają konsumenci z wyższych dochodami. Według najnowszych analiz ekonomicznych sklepy typu Dollar wyprzedzają kanały dostaw w główne towary konsumpcyjne (CPG) zarówno wśród kupujących z niskimi jak i z wysokimi dochodami. Obecnie sklepy typu Dollar przedstawiają szczególnie duże wyzwanie dla innych kanałów i punktów  sprzedaży detalicznej, ponieważ oferują wygodę, prostotę i niskie ceny, które nadal pozostają atrakcyjne dla świadomych wartości i oszczędnych konsumentów. Silna pozycja handlowa branży sklepów typu Dollar w USA jest ustabilizowana i bardzo obiecująca co potwierdza raport  ze sprawozdania magazynu FORTUNE 500 z którego wynika ze sieć sklepów Dollar Tree i Family Dollar zdobyły 1-sze i 2-drugie miejsca odpowiednio jako najbardziej dochodowe amerykanskie obligacje giełdowe w 2008 roku, generując odpowiednio 60,8% oraz 38,9% zwrotu z inwestycji dla posiadaczy w/w obligacji. Aby zapoznać sie z raportem ze sprawozdania magazynu finansowego FORTUNE 500 prosimy kliknąć na następujące linki: czasopismo FORTUNE 500 >Dollar Tree_2008 raport    >Family Dollar_2008 raport

Sklepy typu Variety w Europie i w innnych częściach Świata

Większość sklepów typu Dollar, działających poza USA i Kanadą są powszechnie nazywane sklepami typu Variety. Te sklepy różnią się pomiędzy krajami i większość ich nazw zawierają słowa z lokalnego (obcego) języka, jak również wykorzystywane jest nazewnictwo z rodzimej używanej waluty. Jest nieco trudniej dokonywać szczegółowych analiz sklepów typu Variety jako całości, ze względu na ich złożoność oraz brak aktualnych, wiarygodnych danych jak w przeciwieństwie do łatwo dostępnych raportów finansowych branży handlowej sklepów typu Dollar w USA i Kanadzie. Jednakże w ostatnich latach obserwuje sie znaczną tendencję wzrostową w liczbie tego typu sklepów działających już w różnych częściach świata co z pewnością przełoży sie pozytywnie na wyniki finansowe w przyszłości. Głównymi europejskimi sieciami sklepów detalicznych typu Variety są:

  • w Zjednoczonym Królestwie: Poundland, 99p Store, Pound Strecher
  • w Niemczech: Euroshop, T€Di, Pfenningland
  • we Francji: Prisunic, Monoprix, Magasin à Prix Unique
  • we Włoszech: NinetNine Cent Paradise, Tutto a 99 Cent
  • w Holandii: Euroland

Aby zobaczyć zdjęcia typowych sklepów Variety w innych krajach poza USA i Kanadą, kliknij na następujący link:  Sklepy Variety_w innych regionach świata

Podsumowanie

Biorąc pod uwage obecną działalność sklepów typu Dollar i Variety w wielu krajach świata oraz ich dobre wyniki finansowe w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, a szczególnie wyniki jakie osiągnieto w USA i Kanadzie, oraz także w Europie Zachodniej, Indii, Japonii i Australii można wnioskować, że w nadchodzących latach ten sukces będzie jeszcze większy. Szybki wzrost liczby sklepów w wielu zakątkach świata w ciągu ostatnich dwóch lat a szczególnie w USA i Kanadzie, potwierdzają tezę że sklepy typu Dollar i Variety stają się co raz bardziej atrakcyjne dla konsumentów, którzy w przeciwnym przypadku dokonywaliby zakupów w tradycyjnych dużych sklepach detalicznych i supermarketach. Sklepy Dollar i Variety oferują swoim klientom nie tylko wygodę, bliskość, prostotę, odczuwanie radości polowania na niby skarby jak często doświadczamy w czasie zakupów, ale co jest także bardzo ważne...szeroki wybór dobrej jakości podstawowych produktów dla gospodarstw domowych oraz indywidualnych konsumentów dla których niskie i przystępne ceny towarów zawsze pozostaną atrakcyjne z punktu widzenia budżetu domowego.

 


© Ravena International LLC     Designed and Powered by Advanced EMedia